top of page

Ciekawostki dotyczące miejscowości Mrowli.

Mrowla zaś od początku jej powstania wchodziła w skład wsi królewskich tzw.królewszyzn. I chociaż Mrowla ze względu na odległość od Rzeszowa leżała bliżej od niejednej miejscowości wchodzącej w skład dóbr rodu Rzeszowskich i ich spadkobierców, to od XIV stulecia była wsią królewską. Granica między województwem sandomierskim, gdzie leżała Mrowla a województwem ruskim, przebiegała na wschód i południe od Mrowli. Sąsiednia Rudna i Świlcza należały już do województwa ruskiego(diecezja przemyska), natomist Mrowla i Trzciana do województwa sandomierskiego (diecezja Krakowska).

Nazwa wsi pochodzi od nazwy rzeczki Mrowa. Dlaczego Mrowa a nie Mrowla? Otóż na podstawie dokumentu poświęconemu nazewnictwu geograficznemu,,Onomastica,, obecna nazwa wsi Mrowla pochodzi od nazwy Mrowa (1352), później Mrowia, Mrówia, Mrowla (1475,1396,1536), Mrowla nad Mrówlą. 

 

Bardzo dawno temu, w młodszej epoce kamiennej na ziemiach dzisiejszej Mrowli i okolic żyła ludność pierwotna. O istnieniu ludzi świadczą wykopaliska archeologiczne używanych wówczas narzędzi i przedmiotów codziennego użytku. Na terenie samej Mrowli, głównie na rejonie Otoki, archeolodzy rzeszowscy zlokalizowali 15 stanowisk śladów pobytu człowieka. Na stanowiskach tych znaleziono, oprócz pojedynczych okazów (Ucho taśmowe, rozcieracz kamienny, grocik krzemienny, radlica żelazna).

 

bottom of page